II Papieski Rajd Nordic Walking z olimpijczykami – Szczecin

W sobotę 20.09. 2012 na placu Orła w Szczecinie pod pomnikiem Jana Pawła II zebrała się spora grupa uczestników rajdu. Po oficjalnym otwarciu i złożeniu wiązanki pod pomnikiem polskiego papieża przez delegację olimpijczyków, cała grupa ruszyła na trasę.Rajdowcom towarzyszyli olimpijczycy, laureaci medali paraolimpiady w Londynie oraz wioślarz Marek Kolbowicz. Grupa z Barlinka liczyła ponad 40 osób, młodzież szkolną reprezentowała grupa z SP1. Trasa wiodła pięknymi jesiennymi parkami aż do Jeziora Głębokie. Zakończenie rajdu odbyło się na polanie w lesie arkońskim, gdzie czekał catering z poczęstunkiem. Wszyscy dotarli o czasie na miejsce zbiórki, razem około 150 osób.

Foto K. Kłosowicz - Jezioro Szmaragdowe - Park Leśny Zdroje  w Szczecinie


Wszyscy uczestnicy po przejściu sześciu kilometrów trasy otrzymali pamiątkowe znaczki z rajdu.  Po zakończeniu rajdu barlinecka grupa udała się do Polic, gdzie zwiedzała teren byłej Hydrierwerke Politz AG – największej fabryki produkującej benzynę syntetyczną dla III Rzeszy. Stowarzyszenie organizuje w każdą sobotę zwiedzanie z przewodnikiem. Pozostałości wielkich budowli fabryki, w której pracowało ponad 50 000 osób - robiły ogromne wrażenie.

Foto K. Kłosowicz  - zwiedzanie Hydrierwerke Politz AG

Wycieczka zwiedziła też bogatą ekspozycję Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb”. Wystawa zgromadziła w poniemieckich schronach bogatą kolekcję eksponatów z okresu II wojny światowej. W jednym ze schronów znajduje się wystawa poświęcona filii obozu Stutthow, która mieściła się nieopodal w Mścicach i innych siedmiu obozom koncentracyjnym, gdzie przetrzymywano jeńców pracujących w fabryce. Wizyta w tym swoistym muzeum była bardzo ciekawą i pouczającą lekcją historii regionu.

Ostatnim punktem zwiedzania było Jezioro Szmaragdowe, które otaczają skarpy pełne kolorowych drzew tworząc uroczy jesienny krajobraz.

Wyjazd zorganizowała parafia p.w. NS NMP w Barlinku i CIT-BOK.

Foto - K. Kłosowicz

 
Polecamy