Mikołajki z Nordic Walking – Żydowo

W zimowy (było ślisko, bo to pierwszy dzień odwilży) sobotni dzień na rynku miało miejsce wielkie zamieszanie. Barlinianie poubierani w czerwone stroje, (ponad 100 osób), skupili się pod choinką oraz przy Banku WBK do wspólnego zdjęcia.  Na rajd oprócz pasjonatów rajdów nw przyszły grupy z SP1, SP4 i GP nr 1 w Barlinku. Następnie w barwnej – czerwonej kolumnie ruszyli na wycieczkę.

To już piąty Mikołajkowy Rajd Nordic Walking. Zorganizowany przez Barlineckie Centrum Informacji Turystycznej, z cyklu „Cztery pory roku z Nordic Walking”. Współorganizatorem było niezawodne w działaniach ekologicznych Nadleśnictwo Barlinek i tym razem Sołectwo Żydowo. Tak, bo grudniowy (15.12.2012 r.) rajd wiódł właśnie do miejscowości Żydowo. Trasa prowadziła przez malowniczy krajobrazowo obszar doliny rzeki Płoni. A w zimowej – śnieżnej aurze las, stawy i jezioro wyglądały niezwykle atrakcyjnie. Pokonaliśmy trasę, jak przystało na rajd, z kijami – na pieszo. Przewodnikami – przewodniczkami były Elżbieta Górecka i Olga Bocian z naszego nadleśnictwa. A na miejscu, nad Jeziorem Żydowskim czekało już ognisko, przy którym Mikołaj Jurek rozdawał prezenty.

Dla wzmocnienia wędrowców  przygotowany był gorący bigos i kiełbaski. Żydowo – to jedna z ciekawszych wsi, położonych niedaleko Barlinka, można powiedzieć, „zanurzona w przyrodzie” gdzie sołtys – Iwona Dwojewska i mieszkańcy sołectwa chętnie włączyli się do tej nordickowej przygody. Tematem przewodnim rajdu była pomoc dla zimujących ptaków. Przed świetlicą ubieraliśmy choinkę dla ptaków, czyli zawieszone na niej zostały „ozdoby” – słoninki i inne ptasie przysmaki. Następnie w świetlicy miały miejsce konkursy wiedzy - głównie ptasiej i mikołajowej. Nagrody wręczał Mikołaj.Tu tez czekała  na uczestników ciepła kwa, herbata i pyszny świąteczny jabłecznik Uczestnicy – .dzieci i młodzież z barlineckich podstawówek i gimnazjów wraz z opiekunami oraz dorośli Barliniacy wracali do domów w dobrych humorach.

Rajd odbył się dzięki zaangażowaniu wielu osób, do których prócz już wymienionych należeli: Henryk Michałek z Leśnictwa Barlinek i oczywiście Katarzyna Mielcarek i Krzysztof Kłosowicz z CIT oraz instytucji – OPS i Bank Zachodni WBK. Trzeba dodać, że współpraca między CIT-em i nadleśnictwem zaowocowała również opracowaniem i wydaniem kalendarza na 2013 r. z Królową Puszczy Barlineckiej i z naszą Puszczą. Każdy z rajdowców go otrzymał. Wracaliśmy bogatsi w ptasią wiedzę i o „nowych” miejscach położonych, nie tak w końcu daleko od Barlinka.

Uczestnik rajdu;
Grzegorz  Przybylski

 
Polecamy