Cztery pory roku z nordic walking - rajd "W poszukiwaniu wiosny"

„W poszukiwaniu wiosny” - pod takim hasłem  16 marca br.  odbył się rajd Nordic Walking. Zimowa  mroźna pogoda  nie zniechęciła nordicowców, którzy licznie stawili się przy SP Nr 4 oraz na Rynku. Autokarem pojechaliśmy do miejscowości Pustać, by już pieszo przejść do Podgórza i dalej do Mostkowa.


Część uczestników było w tych miejscowościach po raz pierwszy. A są to niewielkie osady z kilkunastoma zabudowaniami „zagubione” pośród pól. Trasa o długości ok. 5,5  km, wiodła przez tereny otwarte – polne. Na napotykanych drzewach i krzewach widzieliśmy szadź, która pokrywała najdrobniejsze nawet gałązki i stare liście. A pola pokryte były czasem  kilkunastocentymetrową warstwa śniegu. Pomimo właściwie wszędobylskiej wówczas zimy, uważni poszukiwacze wypatrzyli oznaki wiosny. Były na polach żurawie i gęsi, na wierzbach bazie, a w ogrodach przebiśniegi. Także każdy z uczestników rajdu miał przy sobie wiosenne elementy (np. kwiaty, gałązki). Bystro świecące słońce zachęcało do ruchu na świeżym powietrzu. Przed Podgórzem postanowiliśmy zdobyć jedną  z górek , jak się dowiedzieliśmy najwyższa z nich ma 104 m n.p.m. i może dlatego wieś nosi taką nazwę. Po wejściu na szczyt zobaczyliśmy piękne krajobrazy a niektórzy stwierdzili ,że „widoki jak w  Bieszczadach”.

Na trasie, zaraz  za Podgórzem   dołączyła do nas grupa z Mostkowa i razem pod eskortą Ochotniczej Straży Pożarnej w Mostkowie dotarliśmy do celu, właśnie do Mostkowa. Trzeba przyznać, że rajd zgromadził dużą, bo około 140 osobową liczbę uczestników. Byli przedstawiciele wszystkich podstawówek i gimnazjów z Barlinka i podstawówki z Mostkowa, wraz z opiekunami i oczywiście liczni dorośli, z którymi spotykaliśmy się na innych rajdach NW. Po dotarciu na miejsce, czekały na nas kolejne atrakcje. Najpierw zwiedziliśmy neogotycki kościół parafialny pw. Św. Antoniego z Padwy z 1851 roku. Jest on niezwykle interesującym obiektem sakralnym w naszej gminie. Znajduje się na trasie tematycznej „Kościoły i Zakony Pojezierza”. Wielką jego osobliwością są, należące do pierwszej kategorii relikwie Błogosławionego Księdza Michała Sopoćki. O kościele, relikwiach i samej parafii opowiedział ks. proboszcz Andrzej Hulka.

Następnie udaliśmy się na teren szkolny i tam w asyście strażaków pożegnaliśmy zimę – tradycyjnie poprzez spalenie Marzanny. A już po chwili pojawiła się zwiewna kolorowa wiosna i zaprosiła wszystkich do strojenia gaika. Przybyła też Królowa Puszczy Barlineckiej i po powitaniu zaprosiła do „już wiosennej” puszczy. Kiedy udekorowaliśmy kolorowymi wstążkami i kwiatami drzewko (gaik) udaliśmy się do gościnnej Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II, gdzie miały miejsce kolejne atrakcje. Mostkowanie świetnie przygotowali się do tego wiosennego spotkania. Na początek dla strudzonych rajdowców został przygotowany posiłek inspirowany potrawami wielkanocnym. Pani Zofia Zmarzlik z Biblioteki w Mostkowie przygotowała konkursy; kulinarny - bab wielkanocnych i dekorownia wielkiego jaja wielkanocnego.

Pan Andrzej Galbarczyk instruktor poprowadził konkurs -„Jaka to melodia”, a Panie Zofia Sobczyk i Iwona Krakowska konkurs przyrodniczy. Uczestniczyli w nim uczniowie każdej ze szkół, uzyskując nagodzone lokaty: I miejsce Magdalena Baran – Gimnazjum Nr 1, II miejsce Michał Zięba – także Gimnazjum Nr 1, III miejsce Miłosz Wagner z SP 1. Dzieci udekorowały kwietnymi wycinankami wielkie  wielkanocne jajo. Oczywiście dla lubiących zabawy na powietrzu były różne konkurencje sportowe przeprowadzone przez Panią Bożena Łentek na obiektach sportowych Orlik. Rodzimy Zespół Śpiewaczy „Sonata” dał koncert, prezentując znane utwory, do śpiewania których chętnie włączali się słuchacze. Na koniec Pani Katarzyna Mielcarek podziękowała wszystkim współorganizatorom  imprezy a w szczególności Pani Iwonie Galbarczyk Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mostkowie.  Świetna zabawa, miła atmosfera i integracja różnych przecież społeczności, a i wiekowo niejednolitych to najlepszy dowód, że takie działania są potrzebne i sprawiają wiele radości uczestnikom.  

Bardzo dziękujemy za świetną organizację  spotkania w Mostkowie Pani Iwonie Galbarczyk Dyrektor  Szkoły Podstawowej w Mostkowie i Zofii Zmarzlik z Filii Biblioteki Publicznej BOK w Mostkowie. Mamy nadzieje, że Mostkowo będzie nowym przystankiem nordic walking na mapie naszej gminy.

GP i KM

 
Polecamy