Szlakiem Pyrzyckich Zabytków

Miłośnicy chodzenia z kijkami w sobotę 14 czerwca, można powiedzieć „opanowali” Pyrzyce. Tego dnia bowiem na zaproszenie od Burmistrza  tego miasta przyjechała grupa z Barlinka. Miał tam miejsce Rajd Nordic Walking „Szlakiem Pyrzyckich Zabytków”.

Sympatycy nordic walking spotkali się na Placu Wolności w sąsiedztwie mini tężni, przy zabytkowych murach. Tam powitał przybyłych Burmistrz Pyrzyc Marek Olech, a następnie Katarzyna Mielcarek poprowadziła rozgrzewkę przed rajdem.

W rytm tanecznej muzyki łatwiej było wykonywać proponowane ćwiczenia. Ta zabawa wzbudziła duże zainteresowanie przechodniów. W dobrych humorach połączone grupy z Pyrzyc i Barlinka ruszyły na trasę. Rajd poprowadził historyk Arkadiusz Małecki prezentując i omawiając ciekawe obiekty. Były miejskie mury obronne wykonane w XIII w. z kamienia, które następnie w XV wieku nadbudowano cegłą ceramiczną. A także zachowane baszty: Sowia, Prochowa, Lodowa, Pijacka i Mnisza. Na trasie rajdu znajdował się ładnie zagospodarowany zielenią teren z kościołem Matki Boskiej Bolesnej. To najstarszy kościół Pyrzyc, będący dawniej kościołem klasztornym augustianów. Zbudowany w drugiej połowie XIII wieku, z cegły, na planie prostokąta. Zniszczony został 5 lutego 1945 r., podczas działań wojennych. Jego odbudowę rozpoczęto dopiero w 1987 r. Dalej trasa wiodła do miejsca chrztu dawnych mieszkańców tych ziem. W miejscu Świętego Źródła związanego tradycyjnie z chrztem Pyrzyczan, dokonanym w 1124 r. przez biskupa Ottona z Bambergu znajduje się Studnia św. Ottona. Wybudowana została w latach 1825-26 wg projektu K. F. Schinkla.

Przy studni młodzież zrzeszona w Stowarzyszeniu Katolickim zaprezentowała inscenizację opowiadającą o tym wydarzeniu. Opiekunem grupy jest ksiądz Marek Nikiel z Towarzystwa Chrystusowego. Podczas prezentacji spadł ulewny deszcz i przemoczył wszystkich. Ale tak widocznie miało być i obecni ten fakt potraktowali jako właśnie chrzest. Kolejnym etapem rajdu było muzeum. Znajduje się ono w budynku dawnej kaplicy szpitalnej Świętego Ducha pochodzącej z początku XV wieku. Kaplica została zniszczona w 1945 r., a następnie odbudowana w latach 1967–1969.  Kaplica ta została zaadoptowana na siedzibę biblioteki miejskiej. Zaś w sierpniu 2013 w tym budynku uruchomiono Muzeum Ziemi Pyrzyckiej. O zbiorach i historii budynku opowiadał miłośnik nordic walking mieszkaniec Pyrzyc prof. dr hab. Edward Rymar – uczestnik rajdu, który zapoczątkował gromadzenie eksponatów związanych z regionem.

Zakończenie wraz z podsumowaniem miało miejsce na stadionie miejskim im. Leszka Słoninki. Tam na piechurów czekał ciepły poczęstunek i niespodzianka – występ zespołu śpiewaczego „Pyrzyczanka”. Był także „test historii” właśnie o prezentowanych zabytkach. Była to świetna zabawa i wypoczynek w plenerze. Na koniec Burmistrz Pyrzyc  i Dyrektor OSir-u i Biblioteki Pyrzyckiej wręczyli na ręce Katarzyny Mielcarek pamiątkowy dyplom – dziękując za przybycie tak licznej grupy z  Barlinka Europejskiej Śtolicy Nordic Walking.  Każdy z uczestników poznał miasto, które najczęściej mijamy jadąc do Szczecina. Warto tam się zatrzymać.

Przypomnę tylko, że grupa z Pyrzyc 21 września 2013 r. uczestniczyła w XLIII Jesiennym Rajdzie Lubuskim „Szlakiem Młynów Barlineckich”. Uroczystego otwarcia rajdu we foyer sali widowiskowej BOK dokonała Królowa Puszczy Barlineckiej Roksana Krzywdzińska. Była tam wówczas prezentowana wystawa fotografii, które wykonali członkowie PTTK Barlineckie Bobrusie – „Przyroda Barlinka i okolic”.  

W rajdzie z przyjemnością uczestniczył piszący ten tekst Grzegorz Przybylski

 
Polecamy