W poszukiwaniu wiosny

22 marca odbył się rajd „W poszukiwaniu wiosny” do Moczydła. Rozpoczął się na Rynku Miejskim rozgrzewką poprowadzoną przez Katarzynę Mielcarek. W rajdzie liczącym 11,5 km po Puszczy Barlineckiej, wzięli udział pasjonaci nordic walking, wśród których była również młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Barlinku.

Wędrując odnaleziono wiele symptomów wiosny: kwitły przylaszczki, przebiśniegi, fiołki, na pędach krzewów widać było wypuszczone zielone młode listki. Także wprawne oko niektórych uczestników wypatrzyło ptaki – zięby, kruki i pięknie szybujące ponad koronami drzew - bieliki. Na trasie zatrzymaliśmy się przy leśniczówce Okno i Jeziorze Okunie, by podziwiać dostojne dęby – pomniki przyrody i na chwilę zamyślić się przy figurze Świętego Huberta. Po odpoczynku dalsza droga zawiodła spacerowiczów do celu, do Moczydła. Tam przywitali nas Państwo Klepaczewscy, Kasia i Andrzej - gospodarze w „Dolinie Bielika”, którzy współorganizowali rajd. Trzeba zauważyć, że przybywa na mapie naszej gminy kolejny obiekt noclegowy z  -  „Dolina Bielika” , którego atrakcją są stawy pełne różnych gatunków ryb. Żeby całkiem pożegnać zimę, zgodnie ze słowiańskimi tradycjami spalona i utopiona w stawie została Marzanna. Najmłodsi udekorowali kolorowymi bibułami wiosenny gaik. Pani Kasia przygotowała interesującą pogadankę edukacją o chronionych roślinach, które rosną obok Moczydła - to rosiczka okrągłolistna i pełnik europejski. Następnie informacje o roślinach zostały wykorzystane w konkursach.

Dorośli wykonywali te kwiaty z bibuły, a dzieci je rysowały. Zadanie wcale nie było łatwe. Najwierniej bibułowe pełniki i rosiczkę wykonały Panie Stanisława Morawska, Danuta Olszewska i Wiesława Peplińska. Rysunki wykonane przez uczniów SP1 także zostały oceniane i nagrodzone. Gospodarze przygotowali dla uczestników nagrody i niespodzianki z regionalnego koszyka. A wylosować można było miody, soki, grzybki marynowane, domowy chlebek, domowy smalec i jajka od kur biegających wolno po gospodarstwie. Były także prezenty od organizatorów – CIT i Nadleśnictwa Barlinek.. Prócz pięknych krajobrazów i zabawy, był także poczęstunek - smażono na ognisku kiełbaski, częstowano pączkami, ciastkami i cukierkami.

Dziękujemy bardzo za pomoc w realizacji rajdu Nadleśnictwu Barlinek; Państwu Klepaczewskim za współorganizację rajdu. Rajd zrealizował BOK-CIT (Katarzyna Mielcarek i Olga Napierała).

 
Polecamy