24 maja 2024

Ćwiczenia na siłowni dla początkujących – jakie warto wykonywać?

Na siłowni jest wiele ćwiczeń, które mogą pomóc w poprawie kondycji i siły. Ale są też ćwiczenia, które warto wykonywać tylko wtedy, gdy masz do tego odpowiedni sprzęt i przestrzeń. Ćwiczenia takie jak przysiady, wypady i deski najlepiej wykonywać na siłowni z ciężarkami lub hantlami. Do tych ćwiczeń będziesz także potrzebować ławki, maszyny do podnoszenia ciężarów lub piłki stabilizacyjnej.

Celem tego artykułu jest przedstawienie krótkiego wprowadzenia do niektórych ćwiczeń na siłowni, które warto wykonywać. Ćwiczenia na siłowni są tak samo ważne, jak porady dotyczące odżywiania i ćwiczeń. Pomogą Ci utrzymać formę, poprawić wydajność, a nawet zwiększyć masę mięśniową. Powszechnym błędnym przekonaniem na temat ćwiczeń jest to, że należy je wykonywać w określony sposób lub z myślą o określonym celu. Jednak najlepszą rzeczą w ćwiczeniach jest to, że można je wykonywać na różne sposoby i dla różnych celów.

Na jakie ćwiczenia powinni zdecydować się początkujący na siłowni?

Oto niektóre z najlepszych ćwiczeń na siłowni dla początkujących. Te ćwiczenia pomogą Ci zbudować mięśnie i poprawić stan zdrowia .

 • Wyciskanie na klatkę piersiową: To dobre ćwiczenie na klatkę piersiową, ramiona i triceps. Możesz to również zrobić z hantlami lub sztangą.
 • Podciąganie: To dobre ćwiczenie na bicepsy, plecy i ramiona. Jeśli masz dostęp do taśm oporowych lub kabli, możesz wykonać to ćwiczenie również z nimi!
 • Lunge: To świetne ćwiczenie na nogi i pośladki. Możesz to zrobić na ziemi lub na podwyższonej powierzchni, takiej jak ławka lub stołek.

Na siłowni jest wiele ćwiczeń, które warto wykonywać. Ale zanim zaczniesz je wykonywać, upewnij się, że masz dobry fundament i odpowiednią formę. Ćwiczenia dla początkujących na siłowni to także:

 • Przycupnięty;
 • Martwy ciąg;
 • Wyciskanie;
 • Prasa nad głową;
 • Uginanie sztangi;
 • Przedłużenie tricepsa w pozycji siedzącej;
 • Boczne podnoszenie hantli;
 • Odwrotna mucha.

Na siłowni jest wiele ćwiczeń, które początkujący mogą wykonać, aby zacząć. Jednak nie wszystkie z nich są warte wykonania, a niektóre mogą być nawet szkodliwe dla organizmu. Niektóre ćwiczenia są warte wykonania, ale nie wszystkie. Niektóre ćwiczenia są zbyt trudne dla początkujących lub nie przynoszą im wystarczających korzyści i zamiast dobrych rezultatów mogą powodować szkody dla ich ciała.

Zrób pierwszy krok do budowania pokaźnej masy mięśniowej

Ćwiczenia na siłowni dla początkujących to pierwszy krok w kierunku budowania masy mięśniowej. Istnieje wiele różnych ćwiczeń, które możesz wykonać, aby wzmocnić swoją siłę i wytrzymałość. Najważniejszą rzeczą jest powolny start i stopniowe zwiększanie rutyny treningowej. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest wykonanie kilku podstawowych ćwiczeń, takich jak pompki, przysiady i przysiady. Jeśli chcesz szybko zbudować masę mięśniową, powinieneś skupić się na treningu siłowym i treningu oporowym zamiast ćwiczeń aerobowych.

Możesz także wykonywać ćwiczenia zwiększające wytrzymałość, takie jak wypady i burpees. Rozwój mięśni będzie różny dla każdej osoby w zależności od tego, na jakim etapie swojej podróży fitness się znajduje. Jeśli dopiero zaczynasz, powinieneś skupić się na budowaniu siły i odporności w grupach mięśniowych, które są kluczowe dla wielu czynności. Ćwiczenia z ciężarami lub używanie pomoże budować mięśnie, ale nie to jest celem. Jeśli jesteś bardziej zaawansowany i zaczynasz koncentrować się na budowaniu beztłuszczowej masy mięśniowej, zapoznaj się z tym artykułem, aby uzyskać listę ćwiczeń, które w tym pomogą.