Marko Kantaneva twórca Nordic Walking odwiedził Europejską Stolicę Nordic Walking – Barlinek

Po Fińsku "sauvakävely" po Polsku "chodzenie z kijkami”, czyli po prostu nordic walking. Kariera nordic walking w Finlandii rozpoczęła się na dobre wiosną 1997 roku. W tym roku Centralne Stowarzyszenie Sportu i Rekreacji w Finlandii wydało pierwszy poradnik na temat chodzenia z kijkami autorstwa Marko Kantaneva.
Dziś na całym świecie miliony ludzi chodzi z kijkami.

W Barlinku nordic walking pojawił się już dziewięć lat później w 2006 roku a w 2007 roku otworzyliśmy pierwsze w Polsce trasy do uprawiania nordic walking. W czerwcu 2013 gościliśmy w Barlinku twórcę tej modnej rekreacji i odmiany sportu. Wizyta dnia 26. 06. 2013r. Państwa Eleny i Marko Kantenewa w Barlinku zaczęła się od krótkiego spaceru po mieście i odwiedzin Muzeum Regionalnego.

Prezentację miasta dopełnił rejs statkiem po Jeziorze Barlineckim, gdzie było zorganizowane spotkanie z instruktorami nw z Barlinka. Po spotkaniu z Burmistrzem Zygmuntem Siarkiewiczem, na którym rozmawiano o idei Europejskiej Stolicy Nordic Walking o godz. 17.00 w Europejskim Centrum Spotkań odbyło się  otwarte seminarium, na którym Marko Kantaneva w towarzystwie Eleny Kanteneva przedstawił historię nordic walking i jego zasady. Prezentacja w wykonaniu gościa z Finlandii to bardzo ciekawy show i wszyscy, którzy przyszli byli oczarowani pasją Marko.

Na zakończenie Katarzyna Mielcarek pełnomocnik Burmistrza Barlinka ds. nordic walking poprosiła prelegenta o podpisanie ceramicznego liścia na barlineckie drzewo sław a Brygida Liśkiewicz Dyrektor BOK wręczyła ceramiczny prezent. Po prezentacji uczestnicy zrobili sobie wspólne zdjęcie z Marko Kantaneva. Długo jeszcze trwało podpisywanie autografów i zdjęcia do prywatnych albumów.

Krzysztof Walczak prowadzący popularny portal: Chodzę z kijami ogłosił, że twórca nordic walking oficjalnie objął patronatem zawody Mistrzostw NordicWalking w Barlinku, które odbędą się we wrześniu w ramach Pucharu Bałtyku 2013. Podczas wizyty w Barlinku Państwo Kantaneva wyrazili wiele pozytywnych opinii o naszym mieście.

Duże wrażenie na gościach zrobiła przyroda otaczająca miasto i historia turystycznego kurortu. Kilka razy Marko Kantaneva podkreślał, że czuje się w Barlinku trochę jak w Finlandii, bardzo się cieszy, że tu przyjechał i poznał ludzi, którzy promują nordic walking w Europejskiej Stolicy Nordic Walking.  Mamy nadzieję, że miniona wizyta to początek współpracy!

 
Polecamy