Nordic Walking na szlaku historii Barlineckich Młynów!

Marsz nordic walking, przyroda i historia młynów nad Młynówką i Płonią – taką mieszankę atrakcji zaliczyli pasjonaci nordic walking na rajdzie 21.09.2013  W Europejskiej Stolicy Nordic Walking. Na rajd „Szlakiem Młynów Barlineckich”, który odbywał się w ramach 43 Rajdu Lubuskiego przybyły grupy z Pyrzyc, z Gorzowa i oczywiście mieszkańcy Barlinka.

Rozpoczęcie imprezy odbyło się w Barlineckim Ośrodku Kultury na prezentacji wystawy fotograficznej o przyrodzie Barlinka i Dolinie Płoni. Gości przywitała Królowa Puszczy Barlineckiej życząc wszystkim udanych przygód w puszczy i Katarzyna Mielcarek Pełnomocnik Burmistrza Barlinka ds. nordic walking . Wszyscy otrzymali pamiątkowe znaczki rajdowe i wyruszyli na szlak młynów. Miłą niespodzianką była obecność prof. Edwarda Rymara słynnego historyka, który wraz z małżonką okazał się pasjonatem nordic walking.

Podczas trasy odwiedziliśmy pięć młynów: Młyn Toytego – założyciela miasta, młyn na ul. Dworcowej. Młyn Stalonka, Młyn Dolny, które leżą na Młynówce i młyn Papiernia przy rzece Płoni. Przy każdym młynie Katarzyna Mielcarek przytaczała cytaty historyków opowiadające o dziejach tych obiektów. Wiele informacji przekazał również prof. E. Rymar. A Grzegorz Przybylski opowiadał o przyrodzie, jaką podziwialiśmy wokół trasy marszu.

Podczas rajdu mogliśmy zwiedzać wnętrza młyna na ul. Dworcowej oraz Młyn Papiernia, za co bardzo dziękujemy panu Cezaremu Daniszowi i Stowarzyszeniu Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn Papiernia”.  Na zakończenie ośmiokilometrowej trasy wszyscy dotarli przez Puszcze do Żydowa, gdzie gości witały młynarki z panią Iwoną Dwojewską - Sołtys Żydowa. Panie po staropolsku witały wszystkich przybyłych chlebem z wielkiego pieca. Odbyło się również losowanie wielu nagród wśród uczestników.  Każdy uczestnik otrzymał widokówkę i okazjonalną pieczęć specjalnie przygotowaną, jako pamiątkę.  Rajd stworzył możliwość poznania się kolejnym pasjonatom nordic walking i już mamy zaproszenie na przyszły rok na historyczny rajd nw do Pyrzyc.

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu rajdu Nadleśnictwu Barlinek i Sołectwu w Żydowie oraz piekarni T.W. Boratyn w Barlinku.

Imprezę zrealizował Barlinecki Ośrodek Kultury - Centrum Informacji Turystycznej w ramach projektu „Barlinek na szlaku młynów w Dolinie Płoni”.

A my zapraszamy wszystkich na spacery szlakiem barlineckich młynów w jesiennej aurze!

 
Polecamy